Anemon Terapi Blog

Çay Ağacı Yağı

Kaptan James Cook ve Endeavour’un tayfası 1770 yılında güneydoğu Avustralya’ya ulaştıklarında etraflarının hiç tanımadıkları bitkilerle ve hayvanlarla çevrili olduğunu fark ettiler.

Aromaterapi Dünya Tarihi

Çiçekler ezildikten sonra sabun, kozmetik madde yapımında ve tedavi maksadıyla kullanılmıştır. Bitkilerin çiçek, kök, gövde, reçine veya kabuklarından özel metotlarla damıtılarak esanslar elde edilmiştir.

Koklayarak İyileşin

Koku ; nesnelerden yayılan zerrelerin burun zarı üzerindeki özel sinirlerde uyandırdığı duygu şeklinde tanımlanmaktadır. Yani herhangi bir nesnenin kokusunu algılayabilmek için o nesneden yayılan koku moleküllerin burnumuza ulaşması gerekmektedir.

Aromaterapi ile Tedavi

Aromaterapi bitkisel kaynaklardan çıkarılmış esansiyel yağların terapötik amaçlı kullanılmasıdır. İnsanoğlu varoluşundan beri sağlık arayışları içerisine girmiş ve sağlık için çeşitli tedavi yöntemlerini denemiştir.

Argan Yağı

Argan yağı, ana vatanı Fas olan argan ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. 'Sıvı altın' alarak da bilinen bu yağın saç ve cilt için pek çok faydası bulunuyor. Fas'ın Argan Ormanları UNESCO tarafından 1998 yılında Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiştir.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı, doğal bakım ürünlerinin özünde kullanılan bir çeşit bitki yağıdır. Yağ asidi ve yağ esterlerinden oluşan bu yağ çeşidi, doymamış yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

Havuç Yağı

Organik sebze yağı içinde kurutulan ve rendelenmiş havuçtan elde edilen havuç yağı, B,C, D ve E vitaminleri açısından zengindir. 600'den fazla karotenoid (güçlü antioksidan) içeren en en önemli a vitaminine dönüşen beta-katoren içerir.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı; Avustralya’da yoğun olarak bulunan ve tüm dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan Okaliptüs bitkisinin yaprak kısmından elde edilen yağın genel adıdır.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı Asya'ya özgü Nigella Sativa bitkisinden yapılmaktadır. Bitki teknik olarak Buttercup ailesinin bir üyesidir ve küçük, siyah, hilal şeklinde tohumlara sahiptir.

Kakao Yağı

Kakao yağı, adından da anlayabileceğiniz gibi kakao ağacından elde edilen çekirdeklerden üretiliyor. Doğal bir yağ olan kakao yağı, normal şartlarda genel olarak katı halde bulunsa da kolayca eriyebilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Hindistan cevizi içeriği bakımından oldukça farklı alanlarda kullanıma uygun görülmüş ve tarih boyunca tadından ve kokusundan vazgeçilmeyen bir meyve olmuştur.

Kantaron Yağı

Kantaron doğadan gelen şifalı bir bitki türüdür. Harici ve dahili kullanım ile çeşitli etkileri olan kantaron bitkisi, kantaron yağı formunda kullanılarak uygulanmaktadır. Yara ve yanık tedavisi başta olmak üzere birçok sağlık sorununa iyi gelen kantaron yağı faydaları arasında ciltle iliği sorunlar da yer almaktadır.

Aromaterapide Hassasiyet

Aromaterapi, bilgi ve beceri ile uygulandığında güvenilir ve zararsız bir destekleyici tedavi şeklidir. Ancak, sağlıkla ilgili diğer tüm uygulamalar gibi bilinçli ve dikkatli uygulanması gerekir.

Nane Yağı

Nane uçucu yağı, Aromaterapi uygulamalarında ve parfüm sektöründe kullanılan çok popüler ve güçlü bir aromaya sahip yağdır. Hem güzellik hem de beden sağlığı yönünden çok farklı şekilde kullanılabilen nane, aklınıza gelebilecek birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Aromaterapinin Klinikte Kullanım Alanları

Güzel kokunun ruh sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu, beden ve ruh dengesini koruduğu, gevşemeyi sağladığı, memnuniyeti ve iyilik halini arttırdığı, antidepresan etkiye sahip olduğu belirtilmiştir.

Uçucu Ve Sabit Yağlar

Uçucu yağlar, aromatik bitkilerden elde edilen kendine has koku, tat, renk ve görünümlerinin yanı sıra uçucu özelliğe sahip karışımlardır. Taşıyıcı yağlar genellikle deri losyonları ve kremler, vücut yağları, banyo yağları, saç yağları ve dudak balsamlarında kullanılır.

Ylang ylang yağı

Eşine az rastlanır özellikteki çiçeklere sahip olan Cananga Odorata adlı ağaçtan elde edilen ylang ylang yağının egzotik kokusu, bu yağın en çok kozmetik sektöründe kullanılmasını sağlıyor.

Aromaterapi yağları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Uçucu yağlar doğal yağlar olup yan etkileri azdır. Antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antispazmodik ve antioksidan etkiler taşırlar. Bu yağları temin ederken doğal olduğundan emin olmalısınız. Faydasından çok zarar görmemeniz için sentetik olanlarından uzak durmanız gerekmektedir.

Esansiyel Yağların Kullanımı İle İlgili Pratik Bilgiler

Esansiyel yağlar ve esanslar tek başlarına nadiren uygulanır. Esansiyel yağlar cilde tahriş edici etkiye sahip olabilirler. Bu nedenle kullanmadan önce seyreltilmelidirler.

İyi bir uyku için; Aromaterapi

Ruhunuzu okşayan kokularla rahatlayarak günün tüm stresini ve yorgunluğunu atmanız mümkün. Sizi anlayan bir koku benliğinizi alıp sizi bambaşka diyarlara götürebilir. Lavanta, pataya, ylang-ylang gibi kokular, beyninizin arkasındaki alfa dalgalarını aktifleştirerek daha rahat uyumanızı sağlar.

Çakralar için Aromaterapi

Çakralar eterik bedende omurga üzerine sıralanmış ve her biri bir hormon bezine tekabül eden yedi güç merkezidir. Doğu felsefesinde çakralar lotus yani nilüfer çiçeği ile simgelenir.

Esansiyel Yağların Kullanım Alanları

Esansiyel yağlar, yüzyıllardan beri sağlığı koruma, hastalıkları tedavi etme, fiziksel ve psikolojik sağlığı dengeleme amacıyla kadim tıp sistemleri tarafından tavsiye edilip, yetkili kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Aromaterapinin Stres Üzerine Etkisi

Aromatik bitkilerin kullanımı binlerce yıl öncesine dayanmasına rağmen aromaterapinin modern rönesansı Fransız kimyager Rene-Maurice Gattefosse’nın araştırması ile başlamıştır. Ayrıca o “aromaterapi” kavramını ilk kez kullanan kişidir.

Paçuli Yağı

Paçuli Yağı Latince adı Pogostemon Cablin olan, Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından, güzel kokulu bu bitkinin anavatanı Filipinler, Madagaskar, Çin, Mauritius, Malezya, Hindistan, Tayland, Vietnam, Tayvan, Endonezya gibi tropikal iklime sahip Güneydoğu Asya ülkeleridir.

Aromaterapi Yağları

Aromaterapi bu bitkiler üzerinde yoğunlaşarak ortaya çıkan ve yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişse sahip bir branştır. 6000 yıl önce mumyalarda kullanılan bu yağlar o zamanki gibi bugün de büyük değerlidir.

Aromaterapi

Çiçek, bitki ve ağaç parçaları gibi kabuklardan, köklerden, kabuklardan ve yapraklardan elde edilir. Bir bitkiye kokusunu veren hücreler "özü" dür. Bir bitkiden bir öz elde edildiğinde, uçucu yağ haline gelir.

Evde Yapabileceğiniz Aromaterapi Banyo Yağları

Sıcak banyo suyunuza karıştıracağınız aromaterapi yağları evde spa benzeri bakımların tadını çıkarabilmenizi sağlayacaktır. Bu yağ karışımlarının kuvvetli kokularıyla demlenmiş sıcak bir banyo, deşarj olmanızı sağlarken cildiniz için mucizeler yaratacaktır.

Uçucu Yağ Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar

Saf uçucu yağ kullanımı çok önemlidir.
Cilt hassasiyetine özen göstermek gerekir. Alerjik kişilerde duyarlılık testi yapılmalıdır.

Fitoterapi ve Aromaterapi

Fitoterapi ;Bitkilerle tedavi yöntemidir.
Aromaterapi ;Uçucu Yağlarla tedavi yöntemidir.

Ruh-Beden-Zihnin Dengesi: Aromaterapi

Saf uçucu yağlar yardımıyla bilinçaltımıza gereken uyarıyı yapabiliriz.
Bu kokular doğrudan limbik sisteme etki eder ve bahsettiğimiz beden, ruh, zihin dengesini kurmaya yardımcı olur.

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri

Esansiyel(Uçucu) yağlar birkaç farklı şekilde uygulanabilmektedir. Aromatik ilaç olarak adlandırılan bazı yağlar jelatin kapsül içinde oral yolla kullanılmaktadır.

Aromaterapi Yağları ve Sentetik Yağlar

Aromaterapide kullanılan yağlar, bitkinin yapısında koku verici olarak depolanmış halde bulunurlar. Bitkilerin farklı yerlerinden elde edilen güzel kokulu bu yağlar uçucu özellik taşırlar. Buharlaşarak havaya karıştıkları için ‘uçucu yağlar’ olarak adlandırılırlar.

Gül Yağı

"Çalılar, otlar çabuk gelişir. Fakat bir gül, bir yılda gelişir."
Mevlana Celaleddin Rumi
Gül yağı özünü zor veren nazlı çiçeklerdendir bu sebepledir ki üretimi zor olur ve gül uçucu yağı yani 1 Lt. Rosa damascena yağı üretmek için 4 ton gül yaprağı kullanılır.

Aromaterapinin Hastanelerde Kullanımı

Bir koruyucu hekimlik sistemi olan ve yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan Aromaterapi; bitkilerin, kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen uçucu ve sabit yağlar aracılığıyla bütünsel dengeyi amaçlar.

Lavanta Yağı

Lavanta, Avrupa ve Akdeniz’e özgü ballıbabagiller ailesinden mor çiçekli bir bitkidir. Her toprakta yetişebilir ancak kireç bakımından zengin toprakları sever. Haziran, Temmuz aylarında çiçek açar.

Aromaterapi: Kokunun Gücü

Aromaterapi, bitkisel öz yağları kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için kullanarak bedenin iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor. Bu doğal terapi yöntemi, masaj, buğu, kompres ve mekanın kokulandırılması yoluyla fiziksel ve duygusal iyilik hali sağlıyor.

Aromaterapi Masajı

Kendinizi stresli, aşırı yorgun ve bitkin hissediyorsanız, bedeninize ve psikolojinize iyi gelecek bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız, diğer yandan yorucu bir kas yoğurma masajından çok sizi dinginleştirecek bir şeylere ihtiyacınız varsa aromaterapi masajı bunun cevabı olacaktır.

Aromaterapi ile Duyguları Yönetmek

Koku duyumuz tahmin ettiğimizden çok daha kuvvetlidir ve bu duyumuzun, düşüncelerimiz, hislerimiz, modumuz, davranışlarımız ve hafızalarımız üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Koku alma duyusu insan vücudunun sahip olduğu diğer duyulardan farklıdır.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisi faydaları nedeniyle antik Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılmıştır. Kızılderililer ise cennetin sihirli değneği dediği aloe vera gerek tıbbi gerek güzellik sektöründe sıkça kullanılan son derece faydalı bir bitkidir.

Taşıyıcı (Sabit) Yağlar

Aromaterapi'de taşıyıcı yağlar, esansiyel(uçucu) yağları cilde uygulanmalarından önce seyreltmek için kullanılan yağlardır . Uçucu yağların seyreltilmesi, cilt tahrişi gibi temiz yağ ile temastan kaynaklanan istenmeyen reaksiyonların önlenmesine yardımcı olur ve ayrıca geniş bir cilt alanı üzerinde önerilen miktarın uygulanmasına yardımcı olur.

Uçucu Yağların Cilt Bakımında Kullanımı

Yaşlanma, cilt yıpranması durdurulamayan doğal bir süreçtir; Bazı durumlarda yaşlanmanın görülebilir etkileri önlenebilir veya yavaşlatılabilir. Yaşlanınca estetik ameliyatlar veya sentetik çözümlerle uğraşmak yerine güvenli ve bilinçli aromaterapi size bir çözüm yaratabilir.

Geçmişten Günümüze Aromaterapi

Aromaterapi uçucu yağlar ve uçucu yağ taşıyan bitkiler (aromatik bitkiler) ile masaj, kompres, inhalasyon (buğu) ve banyolar yoluyla uygulanan destekleyici bir tedavi şeklidir.

Uçucu Yağlar ve Kullanım Alanları

Uçucu yağlar, bitkilerin; Yaprak, Çiçek, Meyve, Kabuk ve Kök kısımlarından çeşitli yöntemlerle elde edilir. Uçucu yağlar, oda sıcaklığında genellikle sıvı halde ve kuvvetli kokuludur.

Aromaterapide Çörek Otu Kullanımı

Çok fazla sayıda bilimsel araştırma ile çörekotu yağlarının hücre zarının sağlıklı oluşmasında ve hücre solunumunda dengenin sağlanmasında çok önemli görevler üstlendiği tesbit edilmiş bulunmaktadır. Çörek otu yağının mucizevi etkilerini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Aromaterapi ve Chakra Yağları

Aromaterapi; bitkilerin, kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla ruh-beden-zihin dengesi kurmayı amaçlar.

Aromaterapinin Faydaları ve Kullanımı

Vücut ve ruh, aromaterapide bir bütün olarak ele alınır ve herhangi birinde meydana gelen bir rahatsızlık veya düzensizliğin diğeri üzerinde de olumsuz etkiler oluşturacağı kabul edilir. Organizmada dengeyi amaçlayan aromaterapi, vücut ve zihni uyarmak yoluyla kendi kendini desteklemesi ve iyileştirmesi esasına dayanır.

 

Müşteri Hizmetleri

Bilgi ve destek için müşteri hizmetleri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

ŞİMDİ ARA KURUMSAL

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Alışveriş Koşulları

Sosyal Medya

Facebook | Instagram

Telefonlar

0850 606 60 06

aromaterapi, aromaterapi bitkiler, aromaterapi ürünleri, organik kozmetik, organik yağlar, aromaterapinin faydaları, aromaterapi zararlı mı, doğal ürünler, aromaterapi hangi hastalıklara iyi gelir, aromaterapi hangi yağı kullanmalıyım, aromaterapi nedir

Kişiye Özel Aromaterapi

Şikayetiniz için uygun olanı çözümü size özel üretiyoruz

Kişiye Özel Aromaterapi

Şikayetiniz için uygun olanı çözümü size özel üretiyoruz

TALEP FORMU